Forbes’ın yıllık en çok kazanan ölü ünlüler listendeki 13 ismin son 12 aydaki kazancı 470 milyon dolar

Forbes’un yıllık en yüksek kazanan ölü ünlüler sıralamasında yer alan 13 müzisyen, yazar ve diğer başarılı isimler, son 12 ayda yaklaşık 470 milyon dolar kazandı. Bu rakam 2022’de rekor kıran 1,6 milyar dolarlık hasılattan yüzde 70 daha az.

Uzmanlar bu düşüşün nedenini, ölü ünlülerin kataloglarının satışının azalması olarak gösteriyor. Geçen yıl kataloglarını satan sanatçıların sayısı yarısından fazlaydı. Bu yıl ise sadece Doors’un eski klavyecisi Ray Manzarek bunu başardı. Grubun çalışmalarına olan ilgisini gitarist Robby Krieger ile birlikte Primary Wave’e satan Manzarek, bu anlaşmayla bu yıl listenin 3. sırasında yer aldı.

Popun Kralı Michael Jackson, tahmini 115 milyon dolarlık kazancıyla dört yıl sonra ilk kez Forbes’un en yüksek maaş alan ölü ünlüler listesinin zirvesine yerleşti. Onu 2. sırada merhum kayınpederi Elvis Presley takip etti. Bu iki sevilen sanatçının yanı sıra, Dr. Seuss 4. sırada ve Peanuts’ın yaratıcısı Charles M. Schulz 5. sırada yer alıyor.

Eğlence sektörü avukatı Bernard Resnick, katalog anlaşmalarının soğumasının üç nedenini görüyor: Sermaye eksikliği, faiz oranlarının artması ve tedarikin azalması. Resnick, kataloglarını satmakla ilgilenen eski sanatçı ve yazarların birçoğunun bunu zaten yaptığını söylüyor. Ayrıca bazı sanatçıların hayattayken para kazandığını ve böylece ölümden sonra gelirlerini azalttığını da belirtiyor.

Öte yandan bazı yıldızlar ölümden sonra yeni bir hayat buluyor. Örneğin Jimmy Buffett, Eylül ayında kanserden öldükten sonra kariyerinin ilk 1 numaralı başarısını elde etti. Buffett’ın 2024’te Forbes’un listesine girmesi bekleniyor.

Listede yer alan diğer isimler ise şöyle: “Prince , Whitney Houston, John Lennon, Bob Marley, Bing Crosby, George Harrison, Arnold Palmer, Marilyn Monroe.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x