Çevreciler ve yerel halk ayakta: Artvin’deki bu projeyi durduracağız!

TEMA Vakfı’nın verilerine göre yüzde 71’i maden ruhsatlı olan Artvin, yıllardır şirketlerin kuşatması altında. Son hedef ise Hod Vadisi. Artmin Madencilik’in işletme belgesi aldığı bölge için yerel halk ve çevreciler mücadelelerini sürdürüp bu projeye izin vermeyeceklerini söylüyor.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk‘ün haberine göre, Türkiye merkezli Artmin Madencilik’in ortakları arasında ise Erzincan İliç’te dokuz işçinin siyanürlü toprak altında kaldığı madeni işleten çok uluslu SSR Mining bulunuyor. 

Yüzlerce futbol sahası boyutunda

Çalışmalara başlayan şirket, projeyle Çoruh Nehiri’ni besleyen kolları da içerisinde barındıran Hod Vadisi’nde maden işletecek. Bölgede 3 bin 500 hektarı kapsayan maden ruhsatı bulunan şirket 1 milyar 500 milyon TL değerindeki projeyle ilk etapta 352 hektarlık alanda çalışma yapacak. Bu da 495 futbol sahası büyüklüğü demek.

“Yeni bir felaket yaşanabilir”

Projenin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre yıllık üretim 1 milyon ton. Ayrıca alana madenden çıkarılacak cevherlerin işlenmesi için içerisinde kimyasalların da kullanıldığı cevher zenginleştirme havuzu da kurulacak. Maden çalışmalarıyla birlikte doğal yaşam tehlikeye girecek. 

Proje kapsamında bölgede dinamit da patlatılacak. Yaşam savunucuları, projenin İliç benzeri bir kıyıma yol açacağına dikkat çekti. 

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Hod Vadisi’nin içerisinde temiz su kaynaklarının olduğunu söyledi. Projeyle birlikte kuşların göç yolunun etkileneceğini belirten Karahan, “Burası 100 yıllardır her dönem üç ürün alınabilen bir vadi. İçerisinden dere geçiyor. Kapsadığı köyler, zeytinden tutun neredeyse her şeyin yetiştiği alanlara sahip. Üretken bir köy yok edilmek isteniyor. Köyün okulunda öğrenci yok, şirket yerleşti” dedi. Ayrıca, “Yaşanacak bir kaza hepimizi mahvedecek. Mücadelemize devam ederek şirketi durduracağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x