Sözünden dönmesi bir gün sürdü: Milei, Çin’den para istedi

Arjantin’in yeni göreve gelen Devlet Başkanı Javier Milei, “Komünistlerle ilişkileri geliştirmeyeceğim” sözünü bir günde çiğnedi ve Çin’le kredi takas (SWAP) anlaşması talep etti.

Milei’nin “komünist ülkelerle bağların sonlandırılacağı” vaadi de dahil olmak üzere kampanya vaatlerinin çoğu ortadan kalktı. Başkanın, Arjantin’e son yıllarda en çok borç veren ülkelerden biri olan Çin ile ilişkileri düzeltmeye çalışması yalnızca 24 saat sürdü.

Asya devinden bir heyeti hükümet merkezi Casa Rosada’da pazartesi günü kabul eden Milei bir gün sonra Çin cumhurbaşkanı Şi Cinping’e 5 milyar dolarlık SWAP anlaşmasının yenilenmesini talep eden bir mektup gönderdi.

Ağustos ayında “Komünistlerle ilişkileri geliştirmeyeceğim” diyen Milei böylece göreve gelişinin ilk gününde sözünden dönmüş oldu.

ÇİN İLİŞKİLERE DEVAM ETMEK İSTİYOR

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning de düzenlediği basın toplantısında, Çin-Arjantin kapsamlı stratejik ortaklığının sürekli ve istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi için Arjantin’in yeni hükümetiyle birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

İki ülkenin döviz takası anlaşmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Mao, “Konuyla ilgili olarak yetkili makamlara danışmanızı öneririm” dedi.

BORÇLARINI YUAN İLE ÖDEDİLER

Haziran ayında Arjantin, Özel Çekme Hakları ve serbestçe kullanılabilen yuan ile vadesi gelen bir IMF borcunun ödemesini yapmak için yuan kullanmıştı.

Arjantin Ekonomi Bakanlığı ekim ayında da IMF borcunun bir kısmını ödemek için yine yuan kullanacağını açıkladı.

BRICS’E KATILMAYACAK

Başkan Milei, iki ana ticaret ortağı ve BRICS’in kurucu ülkeleri olan Brezilya ve Çin ile olan ilişkileri de dahil olmak üzere Arjantin’in dış politikasını dramatik bir değiştirme sözü vermişti.

Arjantin, ağustos ayında Johannesburg’da düzenlenen yıllık zirveye Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan bloğun yeni üyeleri olmaya davet edilen altı ülkeden biriydi. Ancak Milei seçimden önce verdiği vaatlerde bu birliğe katılmayacağını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x