D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Vücuttaki yeri oldukça önemli olan D vitaminini almadığınız takdirde D vitamini eksikliğine bağlı olarak bir takım hastalıklarla uğraşmanız mümkün. D vitamini, sinir sisteminin ve kasların doğru çalışabilmesi için, bağışıklığın devam etmesi için oldukça etkin rol oynar. Peki, bizler D vitaminini nerelerden karşılarız? D vitamini eksikliği neden olur?

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemi fonksiyonlarında olumsuz etkilere neden olabileceğini ortaya koyuyor. Özellikle kış aylarında güneş ışığına maruz kalmanın azalmasıyla birlikte, D vitamini eksikliği yaygın hale geliyor ve enfeksiyonlara karşı vücudun daha dirençsiz kalmasına sebep oluyor.  D vitamini eksikliğinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yorgunluk ve enerji düşüklüğü

  • Kas ağrıları ve güçsüzlük

  • Kemik ve eklem ağrıları

  • Sık sık enfeksiyonlara yakalanma

  • Kemik zayıflığı ve osteoporoz riski

  • Depresyon ve düşük ruh hali

  • İştah kaybı veya kilo alımı

  • İnceleşmiş veya yumuşak tırnaklar

  • Saç dökülmesi veya saç kalitesinde düşüş

  • Uyku problemleri

GÜNEŞTEN ALINAN D VİTAMİNİ YETERLİ Mİ?

D vitamini anti-enflamatuar etkilere sahip olabilir ve inflamasyonu azaltabilir. Yaşam kaynağımız olan Güneş, ışınları ile bizi hastalıklardan korurken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri de sağlar. D vitamini, vücut için temel bir vitamindir ve en temel kaynağı güneş ışınlarıdır. Yeterli miktarda D vitamini almak, kemik sağlığı için çok önemli.

Üstelik Güneş ışınlarından gerekli D vitaminini almak oldukça kolay. Sağlık uzmanları, her gün dirseklerden ve dizlerden aşağı güneş gören bölgelerin 10-15 dakika boyunca güneşe maruz bırakılmasının vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılayacağını söylüyor.

D VİTAMİNİ TAKVİYESİ NASIL YAPILIR?

D vitamini takviyesi genellikle enjeksiyon veya ağızdan alınan takviyelerle yapılır. Enjeksiyonlar, her gün ilaç almayı tercih etmeyen veya unutan kişiler için daha uygun bir seçenek olabilir. Bir tek doz enjeksiyon, 6 aylık ihtiyacı karşılayabilir. Ağızdan alınan takviyelerde ise ilaç günlük, haftalık veya aylık düzenli olarak uzun bir süre boyunca alınmalıdır.

D vitamini takviyeleri, genellikle yağ içeren bir yemekle birlikte alınması önerilir. Araştırmalar, yağ içeren bir yemekle birlikte alındığında D vitamini emiliminin aç karnına alınmaya göre yaklaşık %32 daha fazla olduğunu göstermektedir. D vitamini eksikliğini tedavi etmek için gereken miktar, eksikliğin şiddetine ve bireysel sağlık risklerine bağlı olarak değişir. Tedavi, D vitamini depolarını güvenli seviyelere getirmeyi ve düşmeyi önlemeyi amaçlar.

Not: Sağlık durumunuzda herhangi bir değişiklik olduğunda veya D vitamini eksikliği tedavisiyle ilgili kararlar alırken her zaman bir doktora danışmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x